Hur förhåller vi oss till AI inom marknadsföringen 2026?

January 27, 2026

2025 bubblade av spaningar och strategier för att använda AI på mest effektiva sätt. Men hur gör man egentligen om man inte riktigt har hängt med? Är det för sent och vad kan vi egentligen förvänta oss av 2026? Vi frågade Anna Zetterholm, Senior Digital Manager med ett extra intresse för utveckling inom AI och Jonathan Norén, Client Director, båda på mediebyrån PHD, vad de har för reflektioner i området.

AI, alltså artificiell intelligens, är på väg att bli en självklar del av vår vardag och i och med det även vår marknadsföring. Under 2026 kommer vi se att AI-verktyg blir både enklare och mer tillgängliga för alla företag, och då inte bara som ett verktyg utan även som en kommunikationskanal. Ett exempel på detta är hur OpenAI nu i januari 2026 berättade om att de genomför tester för att addera annonser i ChatGPT på vissa abonnemangstyper.

AI har under 2025 använts för att effektivisera manuellt arbete med målet att frigöra tid till mer strategiska och kreativa uppgifter. Samtidigt ser vi hur AI används för kreativa uppgifter som att skapa musik, där vi på senare tid har sett AI-låtar klättrar sig upp på topplistorna. Anna Zetterholm, Senior Digital Manager med ett extra intresse för utveckling inom AI, spekulerar i vad hon tror kommer hända under 2026.

  • Många använder AI som ett sätt att effektivisera enformiga uppgifter som tar mycket tid, men jag tror att vi kommer att se att fler människor kommer att börja använda det även ur ett planerande perspektiv för att frigöra tid för kreativa idéer och strategiskt arbete.

Samtidigt lyfter Anna relevansen av att använda AI på ett ansvarsfullt sätt, genom att skydda kundernas data och vara tydlig med hur AI används. Hon poängterar även relevansen av källkritik och menar på att det finns risker med att nyheter och information vinklas genom att bli mer baserade på AI.

Jonathan Norén, Client Director på mediebyrån PHD är även han säker på att 2026 kommer att präglas av frågor kopplade till trovärdighet och lyfter en ökad relevans av fingertoppskänsla när det kommer till trovärdighet gällande reklam, marknadsföring och annonsering. Han menar på att marknadsföring alltid har handlat om trovärdighet, men att spelplanen har förändrats i och med AI’s framtåg. Där vi tidigare mötte konsumenter enbart i miljöer med inbyggd tillit – print, redaktionella nyhetsmedier och linjär tv – sker konsumtionen i dag även i sociala flöden och plattformar där gränsen mellan fakta, åsikt och reklam ofta är otydlig. När AI nu börjar ta plats även i köpta miljöer, med indikationer på annonser i AI-tjänster som ChatGPT, förstärks detta ytterligare. Jontahan förtydligar:

  • De företag som lyckas använda AI i köpt media över tid kommer sannolikt vara de som förstår skillnaden mellan att synas och att förtjäna sin plats och som låter varumärkesstrategin styra tekniken, inte tvärtom. Därför handlar en lyckad AI-satsning inte bara om att vara först, utan om att vara genomtänkt. Om att börja i liten skala, testa i rätt kontext och låta ansvar, transparens och varumärke sätta ramarna för hur AI används.

Även Anna lägger stor vikt vid relevansen av källkritik och som företag inte stressa upp sig för att inte ha kommit igång med AI ännu. Hon ger en checklista till företag för att komma igång på ett strategiskt och källkritiskt sätt.

  1. Börja med att läsa på om AI. Det finns många gratis kurser och webbinarier, eller fråga någon som kommit lite längre på resan. Det finns INGA dåliga frågor!
  1. Testa i liten skala: Prova ett AI-verktyg i ett mindre projekt som följer er datapolicy. Det är viktigt att hålla sig uppdaterad om nya lagar och regler, så att du kan använda AI på ett ansvarsfullt sätt och undvika problem.
  2. Se till att du har bra data: AI fungerar bäst om du har tillgång till relevant och korrekt information om exempelvis dina kunder och kampanjer.
  3. Utvärdera och våga växa: När du ser att det fungerar, är du mogen att utforma fler testprojekt!
  4. Våga fråga! AI är fortfarande ett nytt område, och det är helt okej att inte ha koll på allt själv.

Även Jonathan bekräftar relevansen av att starta i mindre omfattning och utveckla sitt användande av AI allt eftersom. Han menar på att en lyckad AI-satsning inte bara om att vara först, utan om att vara genomtänkt: att börja i liten skala, testa i rätt kontext och låta ansvar, transparens och varumärke sätta ramarna för hur AI används.